Kas Sinu hobune vajab heinaaurutit?

Haygain

Kõige lihtsamalt öeldes – jah, vajab! Kõik tänapäeva hobused vajavad! Heina aurutamine võiks igas tallipidamises olla sama esmatähtis kui näiteks bokside tegemine, hobuste söötmine kui ka sepa- ja veterinaarteenuste kasutamine. Eestis on veel heina aurutamine vähetuntud, kuid näiteks Inglismaal ja Saksamaal on raske leida talli, kus ei oleks heinaauruteid. Me kõik soovime oma hobusele parimat – parimaid tingimusi, parimat käitumist, parimat konditsiooni, parimaid tulemusi. Kõiki neid aspekte Sinu hobuse elust muudab paremaks kvaliteetne koresööt ja tänu heinaaurutile on Sul võimalus ennetada sadu probleeme enne nende tekkimist.

Kas sa oled kunagi uurinud hobuste kodustamisega seotud probleemidest? Kas oled olnud hädas nii käitumis- kui ka terviseprobleemidega, millele lahendust ei suuda leida? Ehk ei leia sa seost näiteks üleannetu hobuse ja heina kvaliteedi vahel, aga selliseid raskesti usutavaid seoseid on tohutult! Kas oled kokku puutunud selliste haigustega nagu laminiit, emfüseem, maohaavandid või lihtsalt koolikud. Kahjuks on ka enamus sellistest probleemidest inimeste enda põhjustatud.

Toome selle kohta näite:

 • Sinu hobune on potentsiaalne tippsportlane – takistussõidu perspektiiv kõrgetele sõitudele. Me keegi ei taha, et nii kalli hobusega mõni rumal õnnetus juhtuks. Nii otsustad väikese üksikkopli kasuks, kus ei ole ohtu teiste hobuste näol ja ei mahu ka jooksma ega lollitama. Ilma sotsiaalse ja füüsilise väljundita hobune võib aga muutuda käitumiselt inimesele äärmiselt ohtlikuks.
 • Ka ei taha me, et selline sportlane liigsest koresöödast ülekaaluliseks muutuks. Lahenduseks söödad enda hobusele väikesed koguseid heina mitu korda päevas. Tulemus võib olla aga tühjast maost tingitud maohaavandid ja ka tiirud.
 • Sporthobust ööseks ilma valveta õue ei jäta vist ükski hobuseomanik. Selle asemel veedab hobune öö hoopis boksis, kus on soe ja turvaline; samuti on hein ja vesi ninasirutuse kaugusel. Tüüpiline sporthobune veedab boksis umbes 18h enda päevast, 4-5h sellest ajast kasutab hobune magamiseks ja ülejäänud söömiseks. Teadupärast ei ole ei hein ega ka talliõhk mitte üheski tallis tolmuvaba ja nii pikka aega kehva õhukvaliteediga ruumis viibides, on oht hingamisteede haigusteks meeletult suur.

Me ei saa enam tänapäevasele hobusele pakkuda 100% liigiomaseid tingimusi, küll aga saame kõiki kodustamisest tekkinud muresid ennetada ja leevendada. Paku oma hobusele parimat Haygaini abiga!

Kuidas aitab Haygain heinaauruti Sinu hobust?

Ka kõige kõrgema kvaliteediga hein võib sisaldada tolmuosakesi, hallitust ja baktereid, mistõttu ligi 88% kogu maailma hobustest kannatab mõne hingamisteede haiguse käes. Heina aurutamine ennetab hingamisteede haigusi kuni 65% ulatuses, soodustab tervisliku seedesüsteemi tööd ning ravib ja ennetab seedeelunditega seotud haigusi. Aurutatud hein sisaldab pea 3x rohkem vett kui tavaline hein ja aitab vältida allergilisi reaktsioone tundlikel hobustel.

Kasulikkus hingamisteedele

Kasulikkus hingamisteedele

Boksis elavad hobused hingavad pidevalt sisse meeletus koguses tolmu-, seene- ja hallitusosakesi, mida leidub nii heinas kui ka talliõhus. Kerget ja mõõdukat põletikku hingamisteedes on raske tabada, kuna füüsilisi sümptomeid on vähe. Tihti väljendub see vaid kehvas soorituses treeningus ja võistlustel. Esimesed sümptomid on tavaliselt kerge köha ja nohu, mis puhkeolekus probleeme ei põhjusta. Raskekujuline haigusvorm viib juba astmani, mis väljendub vaid kergete allergeenidega kokkupuutel. Astma ja kopsuemfüseem põhjustab tugevat köha ja nohu, mis tekitab omakorda hingamisraskuseid. Uuringud on tõestanud, et Suurbritannias kannatab ligi 14% hobustest astma käes. Heina aurutamine likvideerib heinast kuni 99% bakteritest, hallitusest ja tolmust ja ennetab hingamisteede haiguseid nagu emfüseem, astma ja põletikulised inflamatsioonid. Selliste haiguste ennetamine on tunduvalt lihtsam ja odavam, kui neid aastaid ravida.

Sooritusvõime 

Hobuse sooritusvõimet mõjutavad nii hingamiselundite tervis, seedesüsteemi toimimine, vee tarbimise hulk kui ka söödaratsioon ja kvaliteet.

Kehv sooritus võistlusväljakul või treeningus võib olla põhjustatud paljudest erinevatest faktoritest – koresööda kvaliteet üks olulisimaid neist! Heina kvaliteet mõjutab otseselt nii seedesüsteemi kui ka hingamisteid, mis on tippvormi saavutamiseks ülioluline. Kuna hein on teadaolevalt kõige suurem tolmuallikas igas tallis, elimineerid heinaauruteid kasutades kõige suurema riskifaktori hobuse tervisele! Lisaks on aurutatud hein oluline ka Sinu tervisele. Ligi 25% inimestest, kes igapäevaselt hobustega tegelevad, kannatavad mõne hingamisteede haiguse all. Olgu selleks astma või kerge heinaallergia, Haygain parandab ka Sinu tervist!

Kasulikkus seedimisele

Kasulikkus seedimisele

Heina aurutamine eemaldab kõik kahjulikud bakterid kuni 99% ulatuses ja tänu sellele ennetab ja ravib hobuse seedeprobleeme. Kergete seedeprobleemide ennetamine vähendab kardinaalselt koolikute ja maohaavandite tekkevõimalust. Samuti on aurutatud hein kõrgema veesisaldusega, tänu millele ei ole ohtu veepuuduseks. Kuna aurutamine eemaldab heinast liigsed suhkrud, on see veterinaaride poolt rangelt soovituslik EMS (Equine Metabolic Syndrom) sündroomiga hobustel; samuti diabeeti või laminiiti põdevatel hobustel. Aurutataud hein koos Forager slowfeeder tünniga on parim lahendus ülekaalulisele hobusele!

Kõrge veesisaldus

Veepuudus hobuste puhul mõjutab tihti vaid üldkonditsiooni ja soorituse kvaliteeti. Raskematel juhtudel on veepuudus aga lausa eluohtlik.  Vee tarbimist on väga raske reguleerida, eriti kui hobune on vee maitse suhtes pirtsakas. Dehüdratsioon tekib, kui hobusel ei ole organismis piisavalt vedelikku organite normaalseks tööks. Hobune võib kaotada kuni 5% oma kehamassist vedeliku näol enne, kui tekivad esimesed sümptomid. Heina aurutamine on hea viis suurendamaks oma hobuse veetarbimist. Olenevalt heina kvaliteedist suureneb veesisaldus heinas lausa kolmekordselt.     

Maitse ja allergeenid

Allergiat võivad põhjustada nii tolmuosakesed, erinevad taimed heinas, putukahammustused kui ka naha kokkupuude allergeeniga.  Juba varasemalt ülitundlikkust välja näidanud hobused on riskigrupis uute allergiate tekkeks.

Tänu sellele, et hein aurutamisega allergeenidest ja bakteritest puhastatakse, muutub see ka maitsvamaks!  Aurutamine muudab heina lõhna meeldivamaks ja innustab sööma ka terviseprobleemidega hobuseid, kelle heina tarbimine on vähenenud.

Haygain heinaaurutid ja slowfeeder

Keskkonnasõbralik ja säästlik

Heina aurutamine on kordades keskkonnasõbralikum, kui heina leotamine. Heina leotamisel kasutatakse ühe korra jaoks kuni 250 liitrit vett, vastupidiselt heinaaurutile, mis kasutab üheks tüskliks vaid 4,5 liitrit vett. Heina leotamine tekitab reostavaid jääkaineid, mida lihtsalt maha kallata ei tohi ja kõik ebavajalikud bakterid paljunevad kuni 200% ulatuses. Haygain heinaaurutiga sellist muret ei ole! Lisaks veearvetelt kokku hoidmisega, säästad ka heina- ja veterinaararvetelt. Terved hobused arstiabi ei vaja ja maitsev hein süüakse kindlapeale ära. Puhas boks ja vähem raiskamist!

Kuidas Haygain heinaaurutid töötavad?

 • Patendeeritud süsteem, mis juhib efektiivselt kõrge temperatuuriga auru läbi terve heina. Hein aurutatakse seestpoolt väljapoole!
 • Topeltsoojustatud korpus, tänu millele saab heina arutada 100°C juures. Alumiiniumist materjalid aitavad temperatuuri tõsta, mis muudab auruti tunduvalt efektiivsemaks.
 • Robustne aurugeneraator toodab üle 100°C kuumusega auru, mis tapab hallituse, seened ja bakterid ja eemaldab kuni 99% tolmuosakestest.
 • Üks tsükkel kestab umbes 60 minutit, mille saab lõpetada taimeriga. Aurutatud heina võib sööta kohe peale tsükli lõppu ja hoiustada Haygain heinakotis või puhtas keskkonnas kuni 24 tundi.
Haygain heinaauruti

Kokkuvõtteks võib öelda, et siin maailmas ei leidu hobust, kes ei vajaks aurutatud heina! Kui sul tekkis rohkem küsimusi, võta meiega ühendust! Rohkem infot ja ametlikke teadusuuringuid leiad aga siit.

Loe ka meie järgmist blogipostitust “Kuidas võtta kasutusele heinaauruti?siit

Tervete hobuste heaks!

See veebileht kasutab küpsiseid, et isikupärastada sisu ja reklaame ning pakkuda parimat kasutajakogemust. Teavet teie veebisaidi kasutamise kohta võidakse jagada ka meie sotsiaalmeedia-, reklaami- ja analüüsipartneritega. Lisainfo
Täpsemalt
Nõustun
Keeldun
Privaatsus ja küpsiste seaded
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privaatsuspoliitika

Tige Tihane OÜ (Hobukeskus) austab klientide ja kasutajate privaatsust. Lähtuvalt sellest oleme koostanud privaatsuspoliitika põhimõtted, mis käsitlevad klientide andmete kogumist, avaldamist, kasutamist, talletamist ning edastamist. Isikuandmete töötlemisel järgitakse Eesti ja Euroopa Liidu õigusakte.

Isikuandmete kogumine

 • E-poe tellimuse täitmisega seotud isikuandmete käitlemise põhimõtted leiad siit.
 • Andes nõusoleku uudiskirjaga liitumiseks võime koguda järgmiseid isikustatuid andmeid: eesnimi, perenimi, e-mail.

Isikustamata andmete kogumine ja küpsised

Küpsis on pisike tekstifail, mille veebilehitseja salvestab automaatselt kasutaja poolt kasutatavasse seadmesse. Küpsiseid kasutatakse teabe kogumiseks selle kohta, kuidas kasutaja veebilehte kasutab, eesmärgiga pakkuda kasutajale paremat kasutajakogemust.
 • Veebilehel www.hobukeskus.ee on kasutusel küpsised, s.h seansiküpsised, mille eesmärk on võimaldada veebilehe kasutamist ja püsiküpsised, mille eesmärk on meeles pidada veebilehe kasutaja valikuid. Lisaks jälgivad logifailid veebilehel tehtud toiminguid ja koguvad andmeid, sealhulgas Teie IP-aadress, operatsioonisüsteem, interneti-teenuse pakkuja ning muu sarnane teave.
 • Lisaks seansiküpsistele kasutab veebileht analüüsiküpsiseid, mille abil on võimalik jälgida veebilehe kasutust.
 • Veebilehe külastaja võib oma seadmetesse salvestatud küpsised kustutada ja/või blokeerida, muutes oma veebilehitseja vastavaid seadeid. Küpsiste mittekasutamisel ei pruugi veebileht plaanipäraselt töötada ja/või osad funktsionaalsused ei pruugi olla kasutajatel kättesaadavad.
 • Isikustamata andmeid kasutatakse eelkõige veebilehe funktsionaalsuse parandamise eesmärgil.
Lisateavet küpsiste ja küpsiste keelamise kohta leiate veebisaidilt http://www.allaboutcookies.org.

Kogutud isikuandmete muutmine ja kustutamine

Isikuandmetega saab tutvuda ja teha parandusi e-poe kasutajaprofiilis "Minu konto" või klienditoe vahendusel. Sealjuures on kasutajal õigus ja võimalus kogutud info kustutada. Uudiskirja andmebaasist on võimalik end igal hetkel eemaldada järgides juhiseid uudiskirja jaluses või andes soovist teada Hobukeskuse klienditoele.

Isikuandmete kaitse ja turvalisus

Hobukeskus rakendab kõiki seadusest tulenevaid ettevaatusabinõusid kasutaja isikuandmete kaitsmiseks. Juurdepääs andmete muutmiseks ja töötlemiseks on ainult selleks volitatud isikutel. Hobukeskus kasutab Teie isikuandmete kogumisel, säilitamisel ja töötlemisel ajakohaseid ja piisavaid ning tehnilisi ja korralduslikke turvameetmeid, mis kaitsevad isikuandmetele loata juurdepääsu, muutmise, avalikustamise või hävitamise eest.

Privaatsuspoliitika tingimused ja muudatused

Hobukeskuse e-poodi kasutama asudes oled käesolevate põhimõtete ja tingimustega tutvunud ning nendega nõustunud. Jätame endale õiguse vajadusel privaatsuspoliitika üldtingimusi muuta ja täiendada. Kehtivad andmekaitsetingimused on alati kättesaadavad Hobukeskuse veebilehel www.hobukeskus.ee/privaatsuspoliitika. Kõigi privaatsuspoliitika või andmetöötluse kohta tekkivate küsimuste või muredega palume võtta meiega ühendust aadressil info@hobukeskus.ee.
Save settings