Kuidas säästa heina?

Ei tule kellelegi üllatusena, et selle aasta kuiv suvi on meie hobuste heinavarudega laastava töö teinud. Ajal, mil heinarulli hind ja kättesaadavus on muutnud hobusepidajate elu keeruliseks, tuleb suurimat rõhku pöörata kokkuhoiule. Selles blogipostituses anname sulle nippe ja nõuandeid, kuidas kulla hinnaga heina kõige säästlikumalt hoiustada ja sööta.

Kes raiskavad heina?

Hobused ja inimesed! Kogemus on näidanud, et kõige suurem heina kadu tuleb rullide kehvast hoiustamisest ja hobuste ülesöötmisest. Oled kindlasti ise näinud heina ja allapanuga segamini boksi, mille puhastamine võtab kordades rohkem aega ja kannatust, kui vaid allapanuga boksi tegemine. Samuti on tavapärane nähtus laiali lammutatud heinarull koplis ja selle kasutamine hoopis magamisaseme või tualetina. Hobused on valivad loomad ja suurest kogusest heinast leiavad nad endale palju tegevust. Olgu selleks siis voodi ehitamine või parimate heinakõrte valimine kogu rullist.

Lisaks hobustele, raiskavad kõige suurema osa heinast inimesed. Heinarullide hoiustamine on samasugune täppisteadus, kui hobuste söötmine. Kuidas heina aga hoiustada?

Hein boksis
Hein alustel

Heina hoiustamine ja säilitamine

Heinarulle tuleb kindlasti hoiustada kuivas ja hea ventilatsiooniga asukohas, kus ei ole ohtu nende roiskumiseks. Vihma ja tuule käes seisnud rullid enam hooaja lõpuks söötmiseks ei kõlba, nende sisse tekib niiskus ja bakterid, mis kasvatavad hallitusseent ja muudavad heina tolmuseks. Väiksemagi hallitusega niiske rull võib ostutuda hobusele juba eluohtlikuks.

Kindel ja turvaline viis heina hoiustada on küünis, kus rullid on kaitstud ka kõige tormilisemate ilmade eest. Kui katusealust aga ei ole, tuleks heinarullid katta hingava ja veekindla materjaliga, mis juhib vihma ja niiskuse eemale. Oluline on jaotada rullid selliselt, et õhk saab nende vahelt läbi liikuda ja niiskus ei jääks katte alla kinni. Samuti ei tohi rulle hoida otse vastu maapinda, kust niiskus sisse hiilib. Selleks on hea kasutada näiteks puidust aluseid.

Kallis hobune, ära raiska!

Tahaks ju enda kõige kallimale hobusele öelda, et ta ei tallaks heina allapanu sisse ja sööks selle kõik ilusti ära. Kahjuks aga nii lihtne see ei ole. Selle asemel on väga populaarne kasutada nii sõimeid kui ka heinavõrke. Kahjuks on aga nendel “säästunippidel” omad halvad tagajärjed. Sõimed on kõrgel ja ei lase hingamisteedesse tekkinud rögal ja limal alla vajuda. Heinavõrk on aga ohtlik nii õnnetuste kui ka üldtervise poolelt.

Võrgust söötmine on küll hea hobuse kehakaalule, kuid halb tema üldkonditsioonile ja turvalisusele. Madalal rippuv võrk võib kujutada endast suuremat ohtu, kui isegi arvata oskame. Tekkide, päitsete ja muu varustuse kinnituskarabiinidega on väga lihtne hobusel võrgu külge kinni jääda, samuti on väga lihtne sinna jalg sisse panna. Kõrgemale riputatud võrk tekitab aga hobusele ebaloomuliku söömisasendi, mis kahjustab hambaid, tekitab selja-, kukla- ja kaelapingeid ja muudab söömise tohutult ebamugavaks.

Heinavõrgust söömine

Meie soovitame Forager slowfeeder tünn appi võtta!

Haygain Forager slowfeeder tünn on sel aastal igale hobuseomanikule ja -kasvatajale asendamatu abimees! Slowfeeder tünni ehitus ja omadused on olulised nii hobuse tervisele ja käitumisele kui ka hobuseomaniku rahakotile. Lisaks on ka tallitöötajad õnnelikumad, sest bokside puhastamine ei ole kunagi varem nii lihtne olnud. Mis on Forager tünni eelised?

Forager tünn on disainitud minimaalseks heinakaoks! Kuna hobune saab kätte vaid suutäie heina, ei ole võimalik seda loopida, segada ega maha visata. Tänu sellele on boks puhas ja hein ei lähe allapanu sisse raisku. Tünni kõrgus ja ehitus sunnib hobust sööma loomupärases asendis, mis hoiab ära seedimise ja metabolismi probleeme, ennetab koolikute ja ka maohaavandite teket. Süües otse alla suunatud pea- ja kaelaasetusega, ei teki lihaspingeid ega liigeseprobleeme, mis on seotud vale kehaasendiga. Tänu loomulikule asendile välistad pingeid seljas, kaelas ja ka kuklas.

Tünni ehitus on väga kaval ja turvaline. Kõik detailid on lihtsasti eemaldatavad ja ohtu vigastusteks ei ole. Seda on lihtne puhastada ja transportida ja sobilik kasutamiseks nii boksis kui ka koplis.

Haygain slowfeeder tünn Forager
Haygain slowfeeder tünn Forager võrreldes teiste söötmisviisidega

Haygain Forager tünnist heina söömise kiirus võrreldes lahtise heina ja heinavõrkudega

Mis on Forager slowfeeder tünn?

Forager heinatünn on disainitud aeglaselt söömiseks. Ülekaalulistele, diabeeti, EMS sündroomi ja laminiiti põdevatele hobustele on Forager tünn lausa elupäästja. Kui su hobune sööb aurutatud heina, saad musta boksipõranda asemel panna värske heina puhta tünni sisse. Emfüseemi või muud kopsuhaigust põdevad hobused ei saa heinaga ringi sahmerdada ja liigset tolmu ülesse keerutada.

Tünni seinad on valmistatud tugevast kummisest plastikust, mis on stabiilne ja summutab heli. Seinte vahel on õhuavad, mis lasevad ka vihmaveel välja joosta ja põhja on võimalik täita liivaga. Tänu sellele sobib tünn nii boksi kui ka koplisse. Terasest rõnga külge kinnitub slow feeding võrestik, mis on vetruv ja vajub heina vähenemisel allapoole – võrestiku materjal on ohutu hobuse hammastele. Boonusena mahutab tünn lausa 12 kg heina!

Imperial Riding heinapall Take It Easy

Heinapallid

Lisaks slowfeeder tünnile, on nutikas lahendus heina söötmisel kasutada heinapalle. Imperial Riding heinapall on parim ajaviide energilisele hobusele. Eriti hea kaaslane on see ülekaalulistele ja “heina hingavatele” hobustele, kes enda soovituslikust heinakogusest liiga kiiresti jagu saavad. Palli võib kasutada ka koplis ja miks mitte ka maatöö-treeningus.

Vaata siit, kui lihtne on Haygain Forager tünni kokku panemine👇

Hobuseomanike rõõmuks on meil käimas suurepärane sooduspakkumine Haygain Foarger tünnide soetamiseks! Mitme tünni ostul on soodustus kuni -20%! Vaata täpsemalt siit 👇

Forager esileht
LAOS

Haygain heinaaurutid ja slowfeederid

Haygain võrestikud Forager slowfeeder tünnile

63.00 
LAOS

Haygain heinaaurutid ja slowfeederid

Haygain slowfeeder tünn Forager

320.00 
 
 
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe privaatsuspoliitikaga